Bruto domaći proizvod (BDP) mjeri ukupne dohotke i ukupne izdatke privrede. On predstavlja tržišnu vrijednost svih finalnih dobara i usluga proizvedenih u nekoj zemlji u datom vremenskom intervalu. Taj interval obično je jedna godina ili kvartal (tri mjeseca). BDP u tržišnim cijenama je finalni rezultat proizvodnih aktivnosti rezidentnih proizvodnih jedinica i može se obračunati na 3 načina:
- Proizvodni metod;
- Potrošni metod i
- Prihodni pristup.
Uprava za statistiku Monstat sprovodi obračun BDP-a po proizvodnom i potrošnom pristupu.
Bruto nacionalni dohodak (BND) jednak je zbiru BDP-a i salda primarnih dohodaka (od rada i kapitala) iz inostranstva. Za razliku od BDP-a, koji je mjera proizvodnje, BND je mjera dohotka. U sistemu računa, ovaj agregat predstavlja bilansnu stavku računa raspoređivanja primarnog dohotka ukupne ekonomije.
Bruto domaći proizvod u Crnoj Gori u drugom kvartalu
BDP je, prema preliminarnim rezultatima Monstata, u drugom kvartalu ove godine iznosio skoro 1,85 milijardi eura, dok je u istom periodu prošle godine bio 1,72 milijarde eura.
Od zemalja regiona, Srbija je rasla po stopi od četiri odsto, Hrvatska 3,3 odsto, a Sjeverna Makedonija 2,3 odsto.
Monstat je objavio i da je bruto domaći proizvod Crne Gore u prošloj godini porastao 6,3 odsto.
“BDP je u prošloj godini iznosio 6,96 milijardi eura, dok je u 2022. godini iznosio 5,92 milijarde eura”, navodi se u saopštenju
BDP po stanovniku u prošloj godini iznosio je 10,99 hiljada eura, dok je u 2022. iznosio 9,6 hiljada eura.
Bruto nacionalni dohodak (BND) Crne Gore u prošloj godini je, prema podacima Monstata, iznosio 7,03 milijarde eura i nominalno je veći u odnosu na 2022. godinu 16,4 odsto.
“Saldo primarnog dohotka iz inostranstva za prošlu godinu je bio pozitivan i iznosio je 68,4 miliona eura, što je 49,6 miliona manje nego u uporednom periodu”, kazali su iz Monstata.
BND po stanovniku u prošloj godini iznosio je 11,1 hiljadu eura.
Izvor: bankar.me